Een foto van de beste multivitamines

Voordat we het hebben over wat de meest complete en beste Multivitamines zijn is het van belang om te benadrukken dat multivitaminen geen vervanging zijn voor groente en fruit. In groente en fruit zitten namelijk ook andere stoffen die je met vitamines niet binnenkrijgt, zoals bioactieve stoffen en vezels. Een gezond en gevarieerd voedingspatroon moet daarom altijd de basis zijn. Desalniettemin kunnen multivitamines soms een goede aanvulling zijn op je voeding. Voor dit artikel hebben we daarom onderzocht wat de beste multivitamines zijn. Dit hebben we gedaan door de inhoud en hoeveelheid van verschillende merken multivitaminen met elkaar te vergelijken. Hieronder staat onze top 10. Verderop in het artikel lees je wat er in de verschillende merken Multivitamines zit.

De top 10 beste Multivitamines

AfbeeldingProductBeoordelingWaar te koop?

1.

Multivitamine Davitamon Elke DagDavitamon Elke Dag5 out of 5 stars (5 / 5)
Koop bij Bol.com

Koop bij DeOnlineDrogist.nl

2.

Multivitamine Davitamon Compleet Weerstand Forte drageesDavitamon Compleet Weerstand Forte dragees4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
Koop bij Bol.com

Koop bij DeOnlineDrogist.nl

3.

Davitamon Compleet Weerstand Forte kauwtablettenDavitamon Compleet Weerstand Forte kauwtabletten4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Koop bij Bol.com
 
Koop bij DeOnlineDrogist.nl

4.

Multivitamine van Flinndal MultiFlinndal Multi4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
Koop bij Bol.com

5.

Davitamon Compleet Weerstand drageesDavitamon Compleet Weerstand dragees4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)
Koop bij Bol.com

Koop bij DeOnlineDrogist.nl

6.

Davitamon Compleet Weerstand kauwtablettenDavitamon Compleet Weerstand kauwtabletten4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Koop bij Bol.com

Koop bij DeOnlineDrogist.nl

7.

Centrum Adult4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Koop bij Bol.com

Koop bij DeOnlineDrogist.nl

8.

Pool Plus MultivitaminePool Plus4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
Koop bij Bol.com

Koop bij DeOnlineDrogist.nl

9.

Davitamon Energie Boost Forte kauwtablettenDavitamon Energie Boost Forte kauwtabletten4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
Koop bij DeOnlineDrogist.nl

10.

Orthica Dino Multi kauwtablettenOrthica Dino Multi kauwtabletten4.3 out of 5 stars (4,3 / 5)
Koop bij Bol.com
 
Koop bij DeOnlineDrogist.nl

Voeding en vitamines

Multivitamines met fruit op de achtergrond Zoals eerder gezegd zijn vitamines en mineralen geen vervanging voor gezonde voeding. Hoe je invulling kunt geven aan een gezonde voeding kun je vinden op het voedingscentrum.nl. Alhoewel er elk jaar weer nieuwe voedingsgoeroes bijkomen is het Voedingscentrum sinds 1941 de expert op het gebied van voeding. Zij baseren hun richtlijnen op wetenschappelijk onderzoek en stellen de richtlijnen elke keer bij op basis van nieuwe wetenschappelijke inzichten.

Wetenschappelijk onderzoek

Dat gezegd hebbende kun je soms wel wat extra’s gebruiken en zijn multivitamines daarom handig als aanvulling op een gezonde voedingspatroon. Uit onderzoek blijkt bijvoorbeeld dat ongeveer 50% van de Nederlandse bevolking een vitamine D deficiëntie heeft en dat dit vaker voorkomt in steden dan op het platteland.1,2 Uit ander onderzoek komt naar voren dat Europeanen onvoldoende vitaminen en mineralen binnenkrijgen, zoals vitamine B1, B2, B6, B11 (foliumzuur), ijzer en calcium.3 Extra vitaminen kunnen daarom soms uitkomst bieden.

Wat zit er in de beste Multivitamines?

Om tot een lijst van de beste Multivitaminen te komen hebben we onderling vergeleken welke vitaminen en mineralen er allemaal voorkomen in de Multivitamines en hoeveel er daarvan in zit. Dit hebben we gedaan aan de hand van de ADH waarde. ADH staat voor Aanbevolen Dagelijkse Hoeveelheid en geeft aan hoeveel je van een bepaalde stof per dag binnen moet krijgen. Een percentage van 100% in onderstaande tabel wil zeggen dat er in 1 tablet 100% van de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid zit. Soms zie je dat er in 1 tablet meer dan 100% zit. Wellicht vraag je je daarom af of je ook te veel vitaminen en mineralen binnen kunt krijgen. Verderop in dit artikel lees je daar meer over.

Ingrediënten van de multivitamines

Hieronder zie je welke supplementen er zich bevinden in de verschillende merken multivitaminen. De percentages geven aan hoeveel procent van de Aanbevolen Dagelijkse Hoeveelheid  (ADH) er in 1 (kauw)tablet zit. Scroll linksonder door de pagina's om alle supplementen te zien.
Supplement*Davitamon Elke DagDavitamon Compleet Weerstand Forte drageesDavitamon Compleet Weerstand Forte kauwtablettenFlinndal MultiDavitamon Compleet Weerstand drageesDavitamon Compleet Weerstand kauwtablettenCentrum AdultPool PlusDavitamon Energie Boost Forte kauwtablettenOrthica Dino Multi kauwtabletten
Multivitamine Davitamon Elke DagMultivitamine Davitamon Compleet Weerstand Forte drageesDavitamon Compleet Weerstand Forte kauwtablettenMultivitamine van Flinndal MultiDavitamon Compleet Weerstand drageesDavitamon Compleet Weerstand kauwtablettenPool Plus MultivitamineDavitamon Energie Boost Forte kauwtablettenOrthica Dino Multi kauwtabletten
Vit A100%50%50%100%33%33%100%93,80%0%38%
Vit B1100%109%109%100%50%50%127%736%150%91%
Vit B2100%100%100%100%50%50%125%357%100%71,50%
Vit B3100%100%100%100%50%50%125%188%100%31,50%
Vit B5100%100%100%100%50%50%125%383%150%83,50%
Vit B6100%150%150%100%50%50%143%293%150%71,50%
Multivitamine Davitamon Elke DagMultivitamine Davitamon Compleet Weerstand Forte drageesDavitamon Compleet Weerstand Forte kauwtablettenMultivitamine van Flinndal MultiDavitamon Compleet Weerstand drageesDavitamon Compleet Weerstand kauwtablettenPool Plus MultivitamineDavitamon Energie Boost Forte kauwtablettenOrthica Dino Multi kauwtabletten
Vit B8100%150%150%100%50%50%125%200%150%50%
Vit B11100%100%100%100%50%50%100%100%150%50%
Vit B12100%150%150%100%50%50%100%1000%150%40%
Vit C100%113%113%100%50%50%125%250%100%37,50%
Vit D3100%100%100%100%33%33%100%25%0%100%
Vit E100%100%100%100%50%50%125%558%100%37,50%
Multivitamine Davitamon Elke DagMultivitamine Davitamon Compleet Weerstand Forte drageesDavitamon Compleet Weerstand Forte kauwtablettenMultivitamine van Flinndal MultiDavitamon Compleet Weerstand drageesDavitamon Compleet Weerstand kauwtablettenPool Plus MultivitamineDavitamon Energie Boost Forte kauwtablettenOrthica Dino Multi kauwtabletten
Vit K0%0%0%50%0%0%40%133,00%0%0%
Calcium20%7,50%7,50%25%5%5%20%11,40%0%7,50%
Chroom100%75%75%25%50%50%100%125%0%7,50%
Fosfor0%0%0%0%0%0%18%0%0%0%
Selenium100%75%75%50%50%50%55%91%50%54,50%
Mangaan100%75%75%100%50%50%100%250%X25%
Multivitamine Davitamon Elke DagMultivitamine Davitamon Compleet Weerstand Forte drageesDavitamon Compleet Weerstand Forte kauwtablettenMultivitamine van Flinndal MultiDavitamon Compleet Weerstand drageesDavitamon Compleet Weerstand kauwtablettenPool Plus MultivitamineDavitamon Energie Boost Forte kauwtablettenOrthica Dino Multi kauwtabletten
Molybdeen100%75%75%X50%50%100%18%X25%
Magnesium20%11%11%25%5%5%27%27%7,50%7,50%
Koper100%75%75%100%50%50%50%50%X7,50%
Jodium100%75%75%100%50%50%67%X50%30%
IJzer100%75%75%50%50%50%36%14%50%28,50%
Zink100%50%50%100%33%33%50%150%50%30%

* De percentages geven aan hoeveel procent van de Aanbevolen Dagelijkse Hoeveelheid (ADH) er in 1 tablet zit.

Wie heeft extra vitamines en mineralen nodig?

De meeste mensen in Nederland halen voldoende vitaminen en mineralen uit de voeding. Echter geldt dat niet voor iedereen. Groepen die extra risico lopen op een deficiëntie zijn vegetariërs of veganisten, zwangere vrouwen, kinderen en ouderen. In onderstaande afbeelding zie je een tabel van het Voedingscentrum waarin voor vitamine D, K en B11 (foliumzuur) het suppletieadvies staat voor een aantal groepen.

Suppletieadvies van het voedingscentrum voor een aantal groepen

Bijschrift van het suppletieadvies van het voedingscentrum voor een aantal groepen

Afbeelding van een tabel met het suppletieadvies voor vitamine K, D en B11 (foliumzuur) voor een aantal groepen. Bron: Voedingscentrum.

Naast bovenstaand advies raadt het voedingscentrum veganisten aan om extra vitamine B12 te slikken. Aanvullend zijn er nog een aantal groepen waarbij extra vitaminen en mineralen wenselijk kunnen zijn, maar waarvoor geen officieel advies bestaat. Dit zijn ouderen die te weinig voeding binnen krijgen, mensen met een eenzijdig eetpatroon en mensen die een extreem dieet volgen. Voor deze mensen geldt echter dat ze in eerste instantie hun leefstijl en eetpatroon verbeteren.

Algemene Dagelijkse hoeveelheid

Een lepel met verschillende soorten supplementenVoedingsnormen omtrent vitaminen en mineralen worden door de Gezondheidsraad vastgelegd. Zij leggen dus vast wat de Algemene Dagelijkse Hoeveelheid (ADH) is die je nodig hebt. Hoeveel iedereen nodig heeft verschilt enorm. Er is namelijk een groot verschil in behoefte tussen mannen, vrouwen, kinderen. Verder spelen ook zaken als gewicht, lichaamssamenstelling, etniciteit en erfelijke factoren een rol. Daarom zit er een marge in de ADH. Bij het bepalen van de ADH wordt er gebruik gemaakt van een zogeheten normale verdeling. Hiermee kan er in het advies rekening gehouden worden met statistische afwijkingen. Kort gezegd komt het erop neer dat 97,5% van de bevolking voldoende vitaminen en mineralen binnenkrijgt met het huidig advies.

Te veel vitamines

Terwijl veel mensen op zoek zijn naar de beste multivitamines om voldoende vitamines en mineralen binnen te krijgen, vragen maar weinig mensen zich af of je ook te veel vitamines binnen kunt krijgen. Het is wel degelijk zo dat je te veel vitaminen binnen kunt krijgen. Met name vitamine A, D en B6 kunnen schadelijk zijn bij een langdurige hoge inname. Dit geldt ook voor mineralen, zoals calcium, jodium en selenium. Het is daarom belangrijk om erop te letten dat je niet te veel inneemt.

Zwangeren

Voor zwangere vrouwen geldt dat zij op moet passen met vitamine A. Een teveel aan vitamine A kan namelijk schade toebrengen aan het ongeboren kind. Daarom ligt de grens voor vitamine A bij zwangere vrouwen op 3000 microgram per dag. Als je zwanger bent is het van belang om dit met de huisarts, gynaecoloog of verloskundige te bespreken.

Smaakvol alternatief

Vind je Multivitamines niet lekker smaken of heb je moeite met de grootte van de pillen? Dan ben je niet de enige. Misschien bieden Yummygums in dat geval uitkomst. Dit zijn Multivitaminen in de vorm van snoepjes. Je leest er alles over in onze Review over Yummgums.

Opmerkingen of vragen

Heb je naar aanleiding van dit artikel nog opmerkingen of vragen over onze lijst met de beste Multivitaminen? Die kun je hieronder kwijt. Vond je dit een interessant artikel? Neem dan een kijkje in onze blog. Daar vind je nog meer zorg-gerelateerde artikelen die je misschien ook interessant vindt.

Bronnen:

  1. https://www.voedingscentrum.nl/nl.aspx 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=25898863
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=16052190
  4. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/10/131031090348.htm
  5. https://www.gezondheidsraad.nl/documenten/adviezen/2018/09/18/gezondheidsraad-herziet-voedingsnormen-voor-volwassenen